Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Valentýnské odběry krve v Pardubické krajské nemocnici

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Při příležitosti blížícího se svátku svatého Valentýna může každý zájemce starší osmnácti let předat velmi cenný dar, kterým může pomoci k záchraně lidských životů. Má k tomu čtyři možnosti v rámci Valentýnských odběrů krve. Uskuteční se na Transfúzním oddělení v Pardubické krajské nemocnici, a.s. Jsou určeny výhradně pro nové dárce.

Valentýnské odběry krve se budou konat ve čtyřech dnech. Začnou ve čtvrtek 16. února, pokračovat budou v pátek 17. února. Dalšími termíny jsou čtvrtek 23. února a pátek 24. února. Probíhat budou vždy od 7.00 do 11.00 hodin na Transfúzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.
„Valentýnské odběry krve jsou zaměřeny na prvodárce. Budeme velmi rádi, když tato akce osloví zejména mladé lidi. Mohou dodatečně oslavit svátek zamilovaných tímto způsobem a přispět tak na dobrou věc. A pokud se z nich stanou pravidelní dárci krve, budeme potěšeni ještě více,“ řekl MUDr. Tomáš Gottvald, ředitel a předseda představenstva Pardubické krajské nemocnice, a.s.

Záštitu nad Valentýnskými odběry krve převzala senátorka Parlamentu České republiky Mgr. Miluše Horská.  „Svatý Valentýn je svátek zamilovaných a převážně mladých lidí. Nedávno jsem v Českém rozhlase slyšela informaci, že klesá počet dárců krve. Proto jsem si řekla, že právě mladí lidé mají rádi výzvy…  A to byl krok k nápadu ´Valentýnské darování krve´,“ řekla senátorka Horská. „Krev je tou nejcennější tekutinou na světě a její darování je jedinečným darem člověka člověku. Právě proto je vhodné v období kolem Valentýna – v období ´důkazů lásky´. A další symbolika vznikla i spojením dvou jmen Horských – primářky Transfúzního oddělení Pardubické krajské nemocnice a mne. Horské. Chtěli bychom z toho udělat Valentýnskou tradici,“ dodala senátorka Horská, která do akce zapojí i aktivně a hned první den ve čtvrtek 16. února bude sama darovat krev.

Valentýnské odběry krve na Transfúzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. podpoří rovněž JUDr. Martin Netolický, Ph.D., radní Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví, který mezi dárce zavítá v pátek 17. února. „Vážím si těch, kteří jsou ochotni nezištně pomáhat druhým, proto se kraj snaží tyto dárce morálně ocenit. Každý ze čtyř oblastních spolků Českého červeného kříže proto letos obdrží z krajského rozpočtu 25 tisíc korun,“ uvedl radní zodpovědný za zdravotnictví Martin Netolický. „Transfuzní služba ve vyspělých zemích je založena na principu národní soběstačnosti a bezpříspěvkového dárcovství.  Symbolické ocenění má spíše morální hodnotu, přesto je vyjádřením vděčnosti za obětavost a vytrvalost,“ dodal radní Netolický.

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti. „Všechna potřebná vyšetření provedeme zdarma bezprostředně před odběrem,“ uvedla MUDr. Jitka Horská, primářka Transfúzního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. „24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu nedoporučujeme dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin,“ dodala primářka Horská několik praktických doporučení.
Pro každého dárce bude na Transfúzním oddělení připraveno občerstvení, mj. sladké zákusky z Cukrárny Nella z Lázní Bohdanče. A prvodárci neodejdou s prázdnou. Kromě hřejivého pocitu si každý z nich odnese věcné dárky věnované partnery Valentýnských odběrů krve, např. keramiku vyrobenou dětmi ze Základní a praktické školy Svítání.

Na závěr Valentýnských odběrů krve budou ještě všichni prvodárci zařazeni do slosování. Jeden z nich se může těšit v duchu názvu této akce na romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků a další tři získají roční předplatné Beverage & Gastronomy, časopisu zaměřeného na nápoje, gastronomii a vše, co k tomu patří (jeden v tištěné verzi a dva v internetové online verzi).

Mgr. Dušan Korel, tiskový mluvčí a vedoucí referátu pro komunikaci s veřejností

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: