Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Aktualizováno: Více než 33 hodin hasiči čistí znečištěný potok od digestátu

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Přibližně 300 m3 separovaného digestátu, což je látka podobná močce, uniklo v sobotu 31. ledna v ranních hodinách z bioplynové stanice v Liboměřicích do potoka. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči ze Seče a dále dobrovolní hasiči z Nasavrk, Seče a Bojanova.

únik látky2

Hasiči se snažili potok přehradit pomocí balíků slámy a zasypali ho hlínou. Norné stěny nebylo možné použít, protože separovaný digestát se smísil s vodou a držel se na dně potoka (norné stěny je možné použít na látky, které jsou lehčí než voda, nemísí se s vodou a drží se na hladině, jako jsou například ropné produkty).

Hasiči se snažili co nejrychleji zabránit vniknutí digestátu dál z potoka. Potok totiž vtéká do řeky Chrudimky a následně do Křižanovické přehrady, která slouží jako zásobárna pitné vody.

Hasiči zahradili potok a vytvořili velkou lagunu, ze které vodu s močkou odčerpávali pomocí kalových čerpadel do cisteren. Na místo byli povoláni zástupci Povodí Labe, České inspekce životního prostředí z Chrudimi i Hradce králové a hrázný z Křižanovické přehrady.

Během odpoledních hodin byly odebírány vzorky. Nemáme informace, že by došlo k úhynu ryb.

V pozdní odpoledne byly na místo vyslány další jednotky dobrovolných hasičů z Míčova a Heřmanova Městce s kalovými čerpadly a savicemi na čerpání vody. Vytvořená laguna se postupně zaplňovala vodou s digestátem. Po 18 hodině bylo v laguně již 1000 m3 vody. Voda je přečerpávána a následně vyvážena na pole. Na místě byli i pracovníci laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. Ti odebrali vzorky pro rychlou expertizu.

Hasiči jsou stále na místě (stav k 18.45 hodin).

Aktualizace – 1.2.2015 10:04

Na místě se během noci vystřídaly další hasičské jednotky. Analýza odebraných vzorků pracovníky Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč potvrdila, že voda je silně znečištěná.

Na místo byl dopraven spojový vůz pro ulehčení práce veliteli zásahu. Hasiči během noci dále odváželi vodu cisternami.

Během noci bylo nutné také povolat správu a údržbu silnic k události, protože silnice a celé okolí nebezpečně namrzalo a mohlo by dojít k úrazům zasahujících hasičů.

Na pokyn vodohospodáře z Povodí Labe, pracovníka České inspekce životního prostředí Hradec Králové byly z laguny vytvořeny proudy vody. Jeden proud byl rozprašován (množství 600l /min) zpět do koryta potoka. Rozprášením se totiž ve vodě snižuje množství amoniaku (ten je okysličován a likvidován). Navrácená voda již dle odborníků nezpůsobí žádné problémy.

Jeden proud vody je tedy navracen zpět do potoka, další tři proudy plní cisterny a vozí je na pole.

V neděli dopoledne hasiči zahradili potok ještě v jiném místě, aby vzniklo další čerpací stanoviště. Na místo jsou vysílány další hasičské jednotky.

Aktualizace 1.2.2015 17:05

Na místě se do 17 hodiny druhého dne zásahu vystřídalo již celkem 11 jednotek hasičů profesionálních a dobrovolných. Hasičům bylo pravidelně na místo dopravováno jídlo. Na místě i v neděli byly odebrány vzorky pracovníky laboratoře Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč. Voda v řece Chrudimce je čistá.
Z první laguny, jak si ji hasiči nazvali pracovně „špinavá“, do niž byla vpouštěna kontaminovaná voda, se bude odčerpávat do nedělní cca 22 hodiny. Druhá laguna, kterou si hasiči vytvořili, v ní je už jen čistá voda. Ta je hadicovým vedením vpouštěna zpět do koryta. Do laguny s digestátem tedy již nic nepřitéká.
K vyčerpání zbytku „špinavé“ laguny by mělo dojít během pondělního dopoledne.

Text a foto: por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje

únik látky6

únik látky5

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: