Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Vítr a sníh nás ještě potrápí

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

V následující dny meteorologové předpovídají další sněžení, vítr a tím tvorbu sněhových jazyků a závějí. Hasiči doporučují se na následující dny připravit a nepodceňovat počasí zejména při cestování a pohybu venku.

Hasiči motoristům doporučují:

  • sledujte dopravní zpravodajství, zda je trasa vaší jízdy průjezdná a vozovka sjízdná
  • zkontrolujte si vybavení svého vozidla, při cestě do hor nezapomeňte na sněhové řetězy
  • doporučujeme dostatek pohonných hmot, pro případ nouze v autě připravenou minimální zásobu pití a potravin, případně nezbytné léky
  • teplý oděv, deku
  • mít funkční a nabitý mobilní telefon včetně autonabíječky
  • smetáček na sníh, lopatka a baterka
  • důsledně respektujte pokyny záchranářů, jeďte s maximální opatrností a rychlost a styl jízdy přizpůsobit podmínkám a stavu komunikace
  • v případě dopravní nehody nebo jiné události na komunikaci je nezbytné, aby řidiči stojící v koloně umožnili plynulý průjezd vozidel záchranných složek.

Hasiči upozorňují na riziko sesuvu sněhu ze střech v případě dlouhotrvajícího sněžení. Proto dbejte zvýšené opatrnosti při průchodu kolem domů, mohlo by dojít k nekontrolovatelnému pádu velkého objemu sněhu a způsobit zranění.

Velké přívaly sněhu mohou také vést k poškození až zřícení nedostatečně dimenzovaných či neudržovaných střech a střešních konstrukcí. Nebezpečný může být i déšž do velké vrstvy sněhu na střechách, který se zachycuje ve sněhové pokrývce a tím zvyšuje její hmotnost.
Odklízení sněhu ze střechy je z důvodu možného pádu člověka velmi nebezpečné. Sníh je nutno odklízet symetricky (ne jen na části střechy), a je nutno dbát na nepoškození hydroizolace. Tzn. sníh odstraňovat s rozmyslem, ne s pomocí ostrých nástrojů, a ponechat na střeše vrstvu zpravidla zledovatělého sněhu při jejím povrchu.
V případě vytrvalého sněžení a v kombinaci s větrem může dojít k lámání větví, také k vyvracení stromů a pádu elektrického vedení. Dbejte zvýšené opatrnosti na těchto místech a pokud to není nutné, omezte v tomto období svůj pohyb venku.
Zledovatělé chodníky a vozovky mohou být příčinou zranění a dopravních nehod. Dávejte pozor a dobře se na nezbytné cestování v tomto období dobře připravte.
Pokud se ocitnete v nouzi volejte hasiče na číslo 112 nebo 150!

kpt. Ing. Ivana Svitáková, tisková mluvčí MV-GŘ HZS ČR

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: