Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Výbuch v Explosii pohledem pardubické záchranky

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

20. dubna 2011, krátce před sedmou hodinou ranní, otřásl okolím Semtína obrovský výbuch. V areálu chemičky došlo k výbuchu nitroglycerinu, který si vyžádal 4 lidské životy. Události, o níž se mezi pardubickými obyvateli ještě dlouho diskutovalo, byla věnována také část odborné konference „Medicína katastrof“. O pohled svůj  a svých kolegů se podělila MUDr. Helena Škuligová, vedoucí lékařka Krajského zdravotnického operačního střediska.

Drobná nehoda?

7:01 volá chirurgie Pardubické krajské nemocnice: „kolegyně, co mají v Semtíně manžely, říkají, že tam došlo k výbuchu, víte něco?“ – ZZS: „ne, nikdo nám nevolal“.

7:03 volá ZZS na 112 – 112: „o události víme, nemělo by se jednat o žádný únik, pouze destrukce objektu, bez zranění“.

7:05 ZZS tuto informaci tlumočí na chirurgii Pardubické krajské nemocnice.

7:12 volá na linku 155 dispečer a hlásí 2 zraněné osoby – pořezání střepy v souvislosti s výbuchem, není na místě události.

7:20 chirurgie Pardubické krajské nemocnice ví od někoho, že jim přivezou 2 zraněné a ověřuje informaci u ZZS (1. posádka ZZS dojíždí na místo v 7:25).

7:35 žádá posádka z areálu chemičky dojezd další posádky – k sanitce se dostavily další dvě lehce zraněné osoby.

7:37 ZZS informuje chirurgii o 4 lehce zraněných – mnohočetná drobná řezná poranění od střepů.

7:40 na Krajském zdravotnickém operačním středisku (KZOS) ZZS Pardubického kraje je přítomna vedoucí lékařka KZOS, je informován ředitel ZZS Pardubického kraje.

7:47 ZZS se dotazuje 112, zda posádkám na místě skutečně nic nehrozí – 112: „ne, k úniku chemikálií nedošlo“.

Ranění v sutinách

7:50 RZP posádka (pozn.: posádka bez lékaře, používá velkou sanitu) tlumočí informaci hasičů, že na místě jsou zřejmě 4 zavalené osoby, ale záchranné práce ještě nezačaly – na místo nikdo nesmí. Do Explosie vyjíždí posádka RV s lékařem.

7:53 se ptá na podrobnosti výbuchu operační středisko ZZS Královéhradeckého kraje – o výbuchu vědí z internetu.

7:54 jsou předáni první zranění na chirurgii Pardubické krajské nemocnice a zároveň informace o 4 osobách v závalu.

7:59 pardubičtí hasiči: vysíláme kynology se psy, do objektu se nesmí, v 8 hodin bude zasedat krizový štáb“.

8:01 informace od hasičů je předána lékařce RV a ZZS Královéhradeckého kraje (pozn.: zajišťuje leteckou záchrannou službu pro území Pardubického kraje).

8:02 Policie ČR se dotazuje na počty raněných a udává, že je Explosia odmítá vpustit do areálu a nepodává informace.

8:06 volá ZZS Královéhradeckého kraje, že vyslal posádku letecké záchranné služby. Pardubická záchranka žádá o návrat vrtulníku na základnu vzhledem k nejasné bezpečnostní situaci.

8:12 lékařka  RV (pozn.: lékařská posádka v osobním automobilu) z místa: „vyprošťovací práce ještě nezačaly, hovoří se o nebezpečí dalšího výbuchu“. Operační středisko informuje o situaci krizového manažera Pardubického kraje.

8:27 komunikace mezi posádkami: „na místě se stále nic neděje“.

Operační středisko mezitím vyřizuje další hovory v souvislosti s explozí. Ve třičtvrtě na devět volá žena, jejíž kamarádka po explozi v šoku utekla z podniku, nechala se ošetřit u praktického lékaře a teď je doma. Uklízela v budově M51 a byli tam s ní minimálně 2 muži. ZZS informaci okamžitě předává hasičům.
Jen o chvíli později volá muž s otázkou, jestli se může vycházet ven. Je odkázán na hasiče.

9:15 do Explosie vyjíždí ředitel ZZS Pardubického kraje.

9:23 posádka RV odváží z Explosie posledního zraněného, na místě zůstává posádka RZP pro případ, že by se zranil někdo ze zasahujících hasičů.

10:17 z místa události volá ředitel ZZS Pardubického kraje: „asi za 20 minut bude zasedat krizový štáb a zřejmě zruší požadavek na přítomnost posádky ZZS“.


Foto: Policie ČR

Záchranáři na místě končí, naděje je téměř nulová

10:32 je akce pro ZZS oficiálně ukončena.

V souvislosti s výbuchem vyjížděla posádka RV ještě téhož dne odpoledne ke dvěma případům akutní stresové reakce po oznámení pohřešování/úmrtí člena rodiny.

Dohromady ošetřily posádky ZZS Pardubického kraje 10 pacientů. Kromě toho zajišťovalo zdravotnické operační středisko běžný provoz a mezi 7:01 a 10:32 hodin přijali operátoři 47 hovorů na linku 155, předali 32 výjezdů posádkám a uskutečnili dalších 155 telefonických hasičů.

Prezentace ve formátu pdf ke stažení.

[nggallery id=48]

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: