Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Využití GPS souřadnic při tísňovém volání

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Několik čtenářů a účastníků besed se na nás obrátilo s dotazem na využití GPS souřadnic při volání na tísňové linky.
O zodpovězení této otázky jsme požádali zástupce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému.

Mnoho čelních skel vozidel v poslední době zdobí přijímač satelitní navigace. Nabízí se tak využití nejen pro navigaci do cíle Vaší cesty, ale také v případě problémů, pro udání vlastní polohy.

Zdravotnická záchranná služba – 155

MUDr. Otomar Kušička, vedoucí lékař KZOS Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, říká: „Operační středisko využívá souřadnicového systému WGS84 a dokáže přijmout místo události právě v tomto systému souřadnic, nadiktované jako 2 x 3 páry dvojmístných čísel v pořadí zeměpisná šířka, zeměpisná délka. Tyto souřadnice poté posílá přímo do vozidlových navigačních jednotek výjezdovým skupinám jako místo události. Tento systém je již nasazen při spolupráci s vodní záchrannou službou Seč a Pastviny“.
ZZS Pardubického kraje navíc od zprovoznění nového operačního střediska využívá technologii pro přímou lokalizaci volajícího mobilního telefonu (bez využití GPS). Je nutné si ale uvědomit, že tento způsob není zcela přesný a je různý u jednotlivých operátorů (nejpřesnější informace předává T-mobile).

Policie ČR – 158

Podle telefonického rozhovoru s tiskovou mluvčí Policie ČR Pardubice, lze při volání na tísňovou linku 158 taktéž nadiktovat souřadnice GPS. Operační středisko této složky využívá počítačový program InfoMapa, který umožňuje zadat souřadnice GPS a následně zobrazí polohu.

Hasičský záchranný sbor – 150

Hasičský záchranný sbor provozuje jak linku 150, tak linku 112, která umožňuje lokalizaci volajícího mobilního telefonu. Operační středisko této složky IZS je, stejně jako v předchozích případech, také schopno určit polohu prostřednictvím souřadnic GPS nadiktovaných volajícím.

Jak vyplývá z předchozího textu, umožní GPS přijímač podstatně urychlit lokalizaci místa události. Využití této možnosti přichází v úvahu nejen v případě motoristů projíždějících „přes republiku“, kteří nedokáží popsat, kde přesně jsou, ale také například v případě houbařů a turistů v lesních porostech.

Poznámka: Výše uvedené informace se týkají pouze Pardubického kraje. Přesto by měly být obdobné v rámci celé republiky, minimálně prostřednictvím portálu mapy.cz který po zadání souřadnic také zobrazí polohu.

Tip: Máte chatu v odlehlém místě, uprostřed lesů, mimo veškerou civilizaciž Vyplatí se předem zjistit její souřadnice. V případě krizové situace se vyhnete složitému popisování místa.

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: