Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Při pohledu do kalendáře zjistíme, že se mílovými kroky blíží konec roku, který je v mnohých případech spojen s nevázaným veselím a bujarými oslavami konce roku a blížícího se začátku roku nového. S těmito oslavami je spojeno, mimo jiné, i používání prostředků zábavné pyrotechniky. Již zde, v názvu prostředků, však narážíme na první úskalí.
Pyrotechnická služba Policie České republiky varuje před neuváženým nákupem a používáním zábavné pyrotechniky. V důsledku nerespektování základních zásad dochází každoročně k řadě vážných, především ale zbytečných zranění.
Mezi velkou většinou obyvatel koluje nesprávný mýtus o tom, že prostředky zábavné pyrotechniky jsou prostředky tzv. neplnohodnotné a jejich používání nepřináší žádné riziko. Opak je však pravdou. Jedná se o velmi nesprávný a nebezpečný mýtus. Je nutné si uvědomit, že tyto prostředky, i když jsou obecně nazývány jako prostředky zábavné pyrotechniky, jsou pyrotechnické výrobky, jejichž používání je vždy spojené s prudkou chemickou reakcí, při které dochází v relativně velmi krátkém časovém úseku k uvolnění velkého objemu energie za doprovodu akustického, optického a tepelného efektu. Je možné diskutovat o správnosti označení těchto prostředků jako prostředků zábavné pyrotechniky, a lze jen polemizovat o tom, zda by nebylo příznačnější tyto prostředky nazývat například ohňostrůjná pyrotechnika.
Nabývání a používání prostředků zábavné pyrotechniky se v podmínkách České republiky řídí patřičnými právními předpisy. Mezi páteřní právní předpis patří zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů, a Vyhláška ČBÚ 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Dle těchto právních předpisů se prostředky zábavné pyrotechniky dělí do čtyř tříd nebezpečnosti, kdy třída nebezpečnosti I. je nejméně nebezpečná a mohou jí nabývat a držet všechny osoby, tedy o osoby mladší 15 let. Do třídy nebezpečnosti II. jsou zařazovány prostředky, které mohou nabývat a používat pouze osoby starší 18 let a mají se prodávat pouze v kamenných obchodech, tedy v obchodech, které podléhají stavebnímu povolení. Ne tedy na tržnicích a jim podobných místech. Prostředky zábavné pyrotechniky třídy III. a IV. jsou již prostředky profesionální a jsou určeny osobám se speciálním oprávněním.
- postředky zábavné pyrotechniky nakupovat pouze v obchodech k tomu určených;
- nakupujte prostředky, které nejsou potrhané nebo jinak mechanicky poškozené;
- nakupujte prostředky, které jsou opatřeny zkušební značkou státní zkušebny, což vám zaručuje, že si kupujete bezpečný prostředek, nicméně vždy mějte na paměti, že si kupujete předmět obsahující výbušninu;
- nakupujte prostředky, které jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce;
- nakupujte prostředky, na kterých je uveden datum spotřeby.
- používat vždy schválené a nepoškozené prostředky zábavné pyrotechniky;
- pyrotechnické prostředky nikdy neupravovat a používat je v takovém stavu v jakém jsme je zakoupili;
- vždy se důsledně seznámit s návodem na použití a tento bezpodmínečně dodržovat;
- prostředky zábavné pyrotechniky používat jen k účelu, ke kterému jsou určeny;
- s prostředky zábavné pyrotechniky vždy zacházet jako s nebezpečným, výbušným materiálem;
- prostředky zábavné pyrotechniky vždy používat na bezpečném místě a dodržovat základní zásady požární bezpečnosti;
- při používání prostředků zábavné pyrotechniky se vyvarovat nadměrného používání alkoholu.
Přidat komentář