Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Záchranný útvar hasičů pomáhá v mimořádných situacích

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Obojživelné pásové vozidlo PTS (plovoucí transportér speciální), obří čerpadlo nebo vyprošťovací tank – tuto i další techniku a vybavení hasičského záchranného útvaru si v pátek v Hlučíně na Ostravsku prohlédli starostové obcí s rozšířenou působností (ORP), tajemníci bezpečnostních rad obcí a členové Bezpečnostní rady Pardubického kraje včetně jejího předsedy hejtmana Martina Netolického.

Foto: Pardubický kraj

Foto: Pardubický kraj

„O hlučínském útvaru je v poslední době slyšet zejména v souvislosti s problematickými muničními sklady. Právě odsud vyjížděla technika k odvozu munice ze Slatiny. Domnívám se, že nyní po komunálních volbách je ideální doba pro starosty obcí s rozšířenou působností k návštěvě,“ vysvětlil důvod cesty hejtman Martin Netolický. „Určitě je důležité vidět na vlastní oči speciální techniku a poznat možnosti tohoto ojedinělého útvaru, ale především znát způsob jejího vyžadování ve prospěch pomoci zasaženému území,“ dodal hejtman.

Zároveň zástupce obcí upozornil na problém podceňování přípravy krizových fondů ORP: „Budu na toto téma hovořit s ministrem vnitra a chtěl bych, aby obce s rozšířenou působností skutečně naplňovaly zákonnou povinnost zřizovat krizový fond s dostatkem finančních prostředků pro celý svůj obvod. Ukazuje se totiž, že financování mimořádných situací je stále větší a větší problém.“

„Povolávání záchranného útvaru se děje cestou Krajských operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru. Partnerem pro starosty je většinou velitel hasičské stanice,“ zdůraznil náměstek ředitele HZS Pardubického kraje Aleš Černohorský.

Foto: Pardubický kraj

Foto: Pardubický kraj

Po zrušení záchranných útvarů Armády ČR byla některá technika převedena právě pod nově zřízený záchranný útvar v působnosti Ministerstva vnitra. Jeho sídlem je Hlučín, kde je umístěno velitelství a dvě záchranné roty, třetí rota sídlí ve Zbirohu. Od 1. ledna 2016 začne fungovat nový areál v Jihlavě.

Foto: Pardubický kraj

Foto: Pardubický kraj

V Pardubickém kraji byla technika nasazena například také při likvidaci rozsáhlého požáru pneumatik v Boru u Skutče v červnu 2011, ale také při sněhové kalamitě na vyprošťování zapadlých kamionů na silnici I/35 v roce 2009. Tatra obložená pytli s pískem přesně podle požadavků policejních pyrotechniků byla také připravená v roce 2013 na hasičské centrále v Pardubicích při zemních pracích v okolí Parama tak, aby přeprava nalezené munice mimo zástavbu k likvidaci byla co nejrychlejší a přitom maximálně bezpečná. Stejně tomu bude i v případě nového nálezu při aktuálních pracích.

Další fotografie naleznete zde.

Mgr. Kateřina Procházková Skůpová, Pardubický kraj

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: