Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Závada na systému varovných sirén

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

V sobotu 28. července krátce před půl druhou odpoledne došlo k závadě na jednotném systému varování a vyrozumění. Koncové prvky tohoto systému na území celých Pardubic odvysílaly signál „Požární poplach“ následovaný verbální informací o svolání jednotek dobrovolných hasičů.

sirénaSirény představují i v dnešní době nejrychlejší způsob, jak varovat širokou veřejnost před hrozícím nebezpečím. Slýcháme je každou první středu v měsíci, kdy jim nevěnujeme žádnou pozornost. Jiné je to, pokud je zaslechneme kdykoliv jindy. Neřídíme se tím, co nám sirény „říkají“, tedy jakým tónem k nám promlouvají, ale pouze kalendářem. Pokud je středa, je to zkouška. Dnes je ale sobota, takže houkající siréna podle této logiky musí znamenat nebezpečí.

Když dnes odpoledne začaly po celých Pardubicích houkat sirény a vyhlašovat požární poplach, začaly se během několika minut po Pardubicích šířit zaručené zprávy – z jedné strany slyšíte, že vybouchl Semtín, z další, že Paramo. Ať už je příčina jakákoliv, vždy se na Pardubice valí oblaka jedovatých látek. Lidská představivost pracuje na plné obrátky, takže někteří tyto toxické mraky i vidí.
Ve skutečnosti šlo o „pouhou“ technickou závadu, když Krajské operační a informační středisko hasičů povolávalo jednotky dobrovolných hasičů na požár rodinného domu ve Starých Ždánicích. Ať už šlo o chybu obsluhy nebo technickou závadu, jisté je, že došlo ke spuštění signálu požární poplach také v samotných Pardubicích. Ve městě, kde tento signál není využíván a většina obyvatel ho tak slyšela poprvé v životě.

Vzhledem k tomu, že bezprostředně po spuštění sirén, jsem odpovídal na několik telefonických dotazů vystrašených obyvatel a další sháněli informace přes náš Facebook, rozhodl jsem se na několik nejčastějších dotazů odpovědět formou článku.

Co mám dělat, když siréna vyhlásí požární poplach?

Tento signál je určen pouze ke svolání jednotek dobrovolných hasičů a v současné době byl na mnoha místech nahrazen svoláváním prostřednictvím mobilních telefonů.
Pro obyvatele nemá žádný význam, neslouží pro varování obyvatel před nebezpečím.

Varuje požární poplach před nebezpečným kouřem?

Při požáru se do ovzduší uvolňuje mnoho látek, které jsou pro člověka nebezpečné. Pokud siréna oznámí požární poplach, neznamená to varování před těmito látkami. V Případě, kdy by následkem požáru došlo k ohrožení obyvatel, byl by využit signál Všeobecná výstraha.

Proč mám rozlišovat nějaké signály sirén, když mi následně stejně řekne, co je to za signál?

V Pardubicích je do varovného systému napojen místní bezdrátový rozhlas (DOMINO) a několik elektronických (mluvících) sirén, například na ČEZ Aréně nebo budově nádraží. Téměř všude tedy lze zaslechnout doplňkovou verbální informaci. V místech, kde jsou pouze rotační sirény, tato možnost není a lze se řídit pouze podle použitého signálu.

Proč není součástí hlášení také adresa požáru?

Jak bylo již zmíněno, tento signál je určen pro svolání hasičů. Pokud by součástí verbální informace byla i přesná adresa, mohlo by to dopadnout podobně jako s povodňovou turistikou.

Jak poznat, kdy siréna skutečně varuje?

Není důležité, kdy siréna houká ani jak dlouho. Podstatné je jakým tónem. V České republice existují tři druhy signálu, které mohou sirény odvysílat:

Všeobecná výstraha
200805071858_vystraha Vyhlašuje se ve všech případech, kdy může dojít, nebo již došlo ke vzniku mimořádné události, která může ohrozit životy a zdraví občanů, majetek a životní prostředí. Všeobecná výstraha bývá vyhlašována kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund. Může být vyhlášena třikrát za sebou v tříminutových intervalech. Tento signál jako jediný VARUJE OBYVATELE.

Kromě všeobecné výstrahy se můžeme setkat také s dalšími dvěma signály. Ty ale nejsou určeny pro varování obyvatel a mají svůj specifický význam:

Zkouška sirén
200805071908_zkouska Provádí se stálým tónem po dobu 140 sekund. Tento signál má většina obyvatel zažitý díky pravidelným zkouškám každou první středu v měsíci.
Požární poplach
200805071917_pozar Slouží ke svolání jednotek sborů dobrovolných hasičů a vyhlašuje se přerušovaným tónem po dobu 1 minuty.

Další informace o sirénách a varovném systému naleznete na našem webu www.varujemevas.cz.

VarujemeVas.cz

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

1 komentář článku Závada na systému varovných sirén

  • Libor

    On neni problem zjistit system spousteni siren a aktivovat to pomoci radiostanice pripojene k pocitaci. On ten system neni tak dokonale zabezpecen proti zneuziti vnejsim zdrojem. Nemuze byt kvalitne zabezpecen take z duvodu nouzoveho ovladani v kritickych situacich z mobilniho nebo improvizovaneho stanoviste. Co se tyka technickych problemu, tak uspesnejsi je system v Hradci. Ten se zblaznil mnohokrat a dokonce zacal davat varovani okolo druhe hodiny v noci.

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: