Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Zbytečně nezakládejte oheň, nepodceňujte jeho sílu

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na nebezpečí požárů pro celou Českou republiku. Hasičský záchranný sbor ČR upozorňuje na nebezpečí zakládání ohně v tomto teplém počasí. Duben patří dlouhodobě k měsícům, kdy hasiči evidují rekordní počty požárů. Za posledních pět let hasiči v České republice jenom v dubnu zasahovali u 12 610 požárů.

Dubnové požáry způsobily v letech 2006 – 2010 škody za téměř 980 mil. korun, 65 osob bylo usmrceno, 470 zraněno.

Index nebezpečí požárů, www.chmu.cz

Teplé počasí, nadcházející svátky jary a pro mnohé dny dovolené a volna na chalupách a chatách lákají také k jarnímu „úklidu“ zahrady, zahrádky a vůbec travnatých ploch i k zákonem zakázanému vypalování porostů. Stačí malá nepozornost nebo poryv větru a z malého ohně může být v několika vteřinách požár lesa nebo rodinného domu.

Zákon vypalování porostů zakazuje

Podle § 17 odst. 3 písm. f) zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, nesmí fyzická osoba provádět vypalování porostů, jinak se dopustí přestupku podle § 78 odst. 1 písm. s) citovaného zákona. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 25 000 Kč. Podle § 5 odst. 2 citovaného zákona právnické a podnikající fyzické osoby nesmí vypalovat porosty.
Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny, se zřetelem na rozsah této činnosti, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Spalování hořlavých látek na volném prostranství včetně navrhovaných opatření jsou povinny předem oznámit územně příslušnému HZS kraje, který může stanovit další podmínky pro tuto činnost, popřípadě může takovou činnost zakázat.
Při porušení této povinnosti se dopustí právnická nebo podnikající fyzická osoba správního deliktu podle § 76 odst. 2 písm. n) citovaného zákona. Za tento správní delikt jim může nýt uložena pokuta až do výše 500 000 Kč.

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje za přispění HZS ČR

On-line formulář pro ohlášení pálení v Pardubickém kraji

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: