Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Ze Synthesie unikly nitrózní plyny

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Dne 1. července 2010 ve 21.34 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen únik nitrózních plynů z pardubické chemičky Synthesia a.s. Semtín. Žlutý mrak směřoval na Lázně Bohdaneč a dále severozápadně. Ihned na místo vyjeli profesionální hasiči z Pardubic, hasiči podniku Synthesia a dobrovolní hasiči z Lázní Bohdanče a Čeperky.

Operační a informační středisko hasičů okamžitě informovalo starosty okolních obcí o úniku nebezpečných látek do ovzduší a aby si lidé uzavřeli okna, dveře a nevětrali. Obyvatelstvo v Lázních Bohdanči bylo například upozorněno sirénou o nastalé situaci.
Hasiči prováděli v areálu chemičky zkrápění žlutého mraku.
Nitrózní plyny vznikají při hoření celulózy. V chemičce došlo k havárii kotle a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy. Do ovzduší tak unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry, které dráždí sliznici. Je to zdraví škodlivá látka. Podle slov velitele zásahu mohou plyny způsobit do 40 hodin od nadýchání otok plic.
Podle měření dispečerů chemičky přímo v areálu závodu na několika místech nebyla zjištěna nebezpečná koncentrace látek v ovzduší.

Připomeňme, že k úniku nitrózních plynů z chemičky došlo již 18. března 2004 a 4. září 2005

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: