Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.
Velký zájem a kritiku veřejnosti vyvolal počátkem července únik nitrózních plynů z areálu společnosti Synthesia. Stejně jako v případě předchozích havárií, i tentokrát se společnost musela potýkat s kritikou za včasné neinformování veřejnosti a pokus vše utajit.
Podívejme se tedy do Vnějšího havarijního plánu, přesněji na část, týkající se toku informací v případě mimořádné události.
Provozovatel celého průmyslového areálu Synthesia, a.s. má pro prvotní předání informace o mimořádné události vytvořen systém rozesílání SMS zpráv. Tyto SMS zprávy o zjištěné provozní mimořádné události jsou nejprve rozeslány orgánům státní správy, samosprávy, starostům obcí a České inspekci životního prostředí v zóně možného ohrožení.
Následně je tato zóna programově (tj. odpovídajícím SW vybavením) vyhodnocena v závislosti na aktuální meteosituaci a tato již částečně vyhodnocená situace a blíže specifikované území je neprodleně oznámeno na KOPIS HZS Pardubického kraje. V zóně specifikované provozovatelem je k varování občanů použito sirén.
V dalším kroku od provozovatele odchází SMS zpráva starostům obcí skutečně ohrožených. Tito starostové mají možnost si tuto informaci ověřit na „hot-line“ telefonní lince dispečinku Synthesia, a. s.
- 1.SMS – rozeslání pevně předdefinované zprávy na MT všem kontaktním osobám zadaných v databázi příjemců – vedoucí pracovníci podniku, starostové okolních obcí, státní správa, Explosia.
„V Synthesii došlo k nehodě spojené s výronem nebezpečné látky do ovzduší. Jedná se o ………… (zde SW automaticky doplní příslušný plyn). Probíhá represivní zásah. - 2. SMS – rozeslání pevně předdefinované zprávy na MT všem starostům okolních obcí, kteří jsou v databázi příjemců.
„V Synthesii došlo k nehodě s výronem…………. V ohrožení jsou obce: ………… (zde SW automaticky nadefinuje ohrožené obce).“ - V případě, že v ohrožené zóně je některá z místních částí patřící do území městského obvodu Pardubice VII., odchází upřesňující zpráva pro starostu tohoto městského obvodu o vzniku havárie.
- V případě, že v zóně ohrožených obcí je obec Rybitví, následuje:
- přímý vstup dispečera do obecního rozhlasu
- spuštění sirény, základní pokyny pro občany, opět je spuštěna siréna
- po základní informační relaci zahájí dispečeři přímé telefonické kontaktování starostů ohrožených obcí dle seznamu spojení generovaných SW, základní a doplňující informace o situaci
- 3. SMS – po ukončení zásahu rozeslána všem kontaktním osobám zadaných v databázi příjemců s textem
„Provozní nehoda byla vyřešena. Represivní zásah ukončen.“
O vzniku závažné havárie v celém průmyslovém areálu spol. Synthesia, a.s. a úniku nebezpečných látek, které mohou ohrozit zdraví a životy lidí, životní prostředí, hospodářské zvířectvo a majetek budou občané vyrozuměni prostřednictvím sirén.
Podrobnější informace o druhu havárie, požadovaném chování obyvatel a prováděných opatřeních získají občané hlášením z místního rozhlasu Obecního úřadu či Magistrátu a relacemi v České televizi a jiných médiích.
Díky za článek, netušil jsem, že mají něco takového alespoň teoreticky udělané. Teď už jen vědět, proč to ve skutečnosti nefunguje.
Tak to by určitě zajímalo více lidí…
Problém je, že může být sebedokonalejší detekční a varovný systém, ale je k ničemu, pokud ho musí spustit člověk. Osobně bych řešení viděl v kompletní automatizaci, tedy systém, který nebude závislý na rozhodnutí člověka. Nejsem chemik, takže netuším, jaké jsou možnosti detekce těchto látek, ale například systém DOMINO, používaný v Pardubicích umožňuje připojení plynových čidel.
Asi by nebylo rozumné, aby se na základě čidel rovnou spouštěly sirény (panika, falešné poplachy), ale minimálně rozeslání SMS starostům a IZS by mělo být automatické a nezávislé na rozhodnutí člověka, který je pod tlakem svého zaměstnavatele.
Koneckonců, připomíná mi to jeden velký výrobní závod, kde mají zaměstnanci v případě úrazu zakázáno volat záchranku a tu smí přivolat pouze technik BOZP. Pročpak asi?…
Nesouhlasím. Aby měl takový systém nějaký význam, musí být napojen na sirény. K čemu je, že příjdou SMSky starostům, když se to nedozví veřejnost.
Hlavně by byl problém třeba v noci, nebo když by starosta nebyl v práci a nemohl spustit sirénu.
To by nebyl problém, varování je obvykle řešeno cestou operačního střediska hasičů, které funguje 24 hodin denně.
Ale tady jde o ten první krok, tedy informaci z firmy ven.